Saç Ekimi

Saç ekimi, genel anlam itibari ile bir teşhis sonucu uygulanması zorunlu olan bir işlem değil daha çok kişisel tercihler neticesinde uygulanan bir estetik işlemidir. Kişisel tercihler dedik demesine ama bu tabir, uygulanacak işlemin önemiyle orantılı değildir. Çünkü saç ekim öncesinden, ekime ve ekim sonrasına kadarki tüm eylemler profesyonelliğin ve tecrübenin yansıması olarak hayata geçer. Bu hayata geçiş ise en başta bahsetmiş olduğumuz kişisel tercihin mutluluğu olarak geri bildirimde bulunur.

Saç ekimi, kısaca saç köklerinin yoğun bulunduğu bölgeden yani ense ve kulak arkasından alınarak, seyrek olan bölgeye ekilmesi işlemini ifade eder. Bu işlem tıp dünyasında kıl köklerinin nakli yani greft olarak bilinse de greft, saçsız bölgeye saç ekebilmek için belirlenmiş bölgede çıkartılan saç foliküllerinin ismidir. Bu greftler yaklaşık olarak  3 ile 20 saç köküne ev sahipliği yapabiliyor olsa da saçın yapısı ( inceliği ya da kalınlığı ) bazı özel şartlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Saç ekimi, çoğu zaman estetik bir görünüm arzusuyla eylemle buluşsa da saç ekimi kimlere yapılabilir sorusu, sorgulayıcı zihinleri meşgul eder.

Saç Ekimi Kimlere Yapılabilir?

Saç ekim işlemi, hekim kararı ile zaruri koşulan bir durum olmasa da bu sorunun cevabı tıp literatüründe cevabını bulmuştur. Bu cevaba göre; erkek tipi saç dökülmesine maruz kalan herkese uygulanabilmektedir. Erkek tipi saç dökülme genellikle genetik bozukluğa bağlı ortaya çıksa da erkeklik hormonuna bağlı geliştiği bilinmektedir.

Saçlar, zamanla ve yaşla orantılı olarak güçsüzleşmeye başlar, güçsüzleşen saçlar büyümeyi neredeyse durdurma noktasına kadar getirir, bu noktadan sonra ise artık dökülmeler rahatsız edici boyutlara kadar gelir. Bu problemle baş etmek uzun vadede psikolojik bazı sorunları da beraberinde getirebilecektir. Problemler silsilesi ile karşı karşıya kalmamak için saç ekimi en kalıcı çözüm olarak karşımızda durmaktadır.

‘Saç ektirmek istiyorum’ sözleri ile karşı karşıya kaldığımızda, istekte bulunan kişinin yaşı hakkında tahmin kaçınılmaz gözükse ve tahminler genel olarak daha yaşlı kişilere isabet etse de şunu kesin bir dille söyleyelim ki, ‘saç ektirmenin yaşı yoktur’. Saç ektirmek yaşla alakalı değil, daha çok saçın yapısı ile ilgilidir. Saçın yapısı ile ilgilidir dediysek de saç ekiminde en önemli husus profesyonel ellerde can bulmasıdır. Diyarbakır saç ekimi söz konusu olduğunda Amed Hair, profesyonelliğin imzasını atmaktadır.