Diyarbakır saç ekimi

Saç Ekim Öncesi ve Sonrası

Saç ekim öncesi ve sonrası esasında, Dr. Orentreic’in 1952 yılında gerçekleştirmiş olduğu saç nakli ile başlıyor olsa da 80’li yıllarda ilk atılım yapılmış ve otogreft tekniği geliştirilmiştir. Fakat bu yıllarda geliştirilen bu teknik ile 2000 greft toplayabilmek için 80 saat işlem yapılması gerekiyordu ki bu süreye adete can dayanmıyordu. Nitekim ihtiyaçlar yeni gelişmeleri doğurdu ve 1990’lı foliküler ünite denilen kavram bulundu. Bu kavramın bulunması ile birlikte bugün saç ekiminde uygulamış olduğumuz FUT yönteminin temelleri atıldı.

Saç ekim öncesi ve sonrası başlığımızda işlemden önce ve sonra neler yapmalı ya da yapmamalı başlıkları üzerinde duracak olsak da saç ekim tarihi kısaca bu şekilde başlamıştır diyebiliriz.

Saç Ekim Öncesi ve Sonrası: İşlemden Önce

İşlemden önce başlığı tam olarak, hekiminizin tavsiyelerini yansıtmaktadır. Bu tavsiyelerin eksiksiz yerine getirilmesi arzu edilen estetik görüntünün mimarı olacağından oldukça özenli davranılması gerekmektedir. İşlemden önce doktor tavsiyeleri kısaca şu şekilde sıralanabilmektedir.

 1. Sürekli olarak kullandığınız ilaçlar varsa bunları mutlaka hekiminize bildirin ve hekiminizin bilgisi olmadan işlemden bir gün öncesi de dahil olmak üzere vitamin dahi almayın.
 2. işlemden önce alkol ve sigara alımını kontrollü olarak durdurun.
 3. İşlem öncesinde kafeinli içecekler tüketmemeye özen gösterin.
 4. İşleme tok olarak gelmeniz işlemin konforunu maksimumda tutacak olsa da ağır gıdaların tüketilmesi de yanlış bir tercihtir.
 5. işleme saçlarınızı tarayarak gelmeniz tavsiye edilecek durumlar arasında yer alırken herhangi bir losyon ya da türevinin kullanılması da tavsiye edilmeyen durumlar arasında yer almaktadır.
 6. Rahatlıkla çıkarabileceğiniz kıyafetlerle gelmeniz tavsiye edilen bir başka durumdur.

Saç Ekim Öncesi ve Sonrası: İşlemden sonra

 1. İlk 12 saat içerisinde araba kullanmayın.
 2. işlemin akabindeki ilk 3 gün saçınızı yıkamayın ve daha sonraki günlerdeki yıkamalarda işlem yapılan noktayı fazla basınçtan ve sıcak sudan muhafaza edin. Bu hususlara ek olarak ise; saçlarınızı havlu ile kurulamamaya özen gösterin.
 3. Hekiminizin vermiş olduğu ilaçları zamanında alın.
 4. İşlemin akabindeki ilk hafta alkolden uzak durun.
 5. Panik ve strese neden olabilecek her türlü durumdan uzak durmaya özen gösterin. Panik ve stres saç köklerinin tutmasını engelleyen durumların başında gelmektedir.
 6. Minimum 2 ay denizden ve direkt güneş ışığından uzak durun.
 7. Henüz iyileşme sürecinde iken ekim yapılan bölgeyi kaşımayın.

Saç ekim öncesi ve sonrası uyulması gereken kurallar kısaca bu şekilde sıralanıyor olsa da hekiminizin özellikle belirtmiş olduğu uyarılar göz ardı edilmemelidir. Unutmayın ki, belirtilen kural ve tavsiyelere uymak; saç köklerinin tutmasını ve iyileşme sürecini doğrudan etkileyecektir.

Saç ekim öncesi ve sonrası hatta daha da fazlası için Diyarbakır saç ekimi markası Amed Hair‘e bekliyoruz.